„Ha fázik a lábad, vegyél fel sapkát!” – tartja a mondás. A korábbiakban már olvashattál a réteges öltözködésről, ám vannak olyan fontos kiegészítői egy természetjáró ruhatárának, amelyekről még érdemes néhány szót ejteni. A leghasznosabb ruházati kiegészítők túrázáshoz sapkán innen és sapkán túl…
Sapka, kalap
Télen, nyáron jó szolgálatot tesz, remek eszköze a testhő szabályozásának. A mondás is erre épül: a szervezet ugyanis hőt von el a végtagokból a belső szervek és az agy védelmére, ha szükségét érzi. Tehát ha a fejünk védve van a hidegtől (akár kapucni, sapka, csősál, kendő stb. révén) vélhetően a kezünk sem fog fázni. Nyáron a tűző nap ellen nyújthat védelmet egy világos színű ellenzős sapka. Nálam mindig van sapka, ha túrázni indulok!
Csősál
Könnyű és kompakt, mégis ugyanazt a funkciót betölti, mint a klasszikus sál. A multifunkciós kis kedvenc: kézre, nyakra, fejre többféleképpen felvehető. Elvezeti az izzadságot, gyorsan szárad, véd a naptól, széltől, hidegtől, portól. Felhúzhatjuk akár sisak alá is, vagy szimplán sapka helyett. Annyiféle színben és dizájnban léteznek, hogy akár egyedivé is varázsolhatjuk vele a ruházatunkat.
Shemagh vagy semag
Ez a kiegészítő is többcélú: klasszikus sál vagy kendő, improvizált kötöző anyag, batyu, álcaruha, izzadságtörlő, törölköző, kicsi takaró, párna, szigetelőanyag, esetleg ha szükség úgy kívánja vízszűrő. Nevéből ki lehet következtetni, hogy arab eredetű ruhadarab, amit praktikussága okán brit katonák kezdtek el használni az Arab-félszigeten és Afrikában. A shemagh természetjáró ruhatáradnak is nagyon hasznos eleme lehet.
Kesztyű
Létezik vízálló-, gyapjú-, ujjas- vagy ujjatlan-, kötött-, softshell-, sőt már az okostelefon képernyővel kompatibilis kesztyű is! A lényeg, hogy legyen nálad, mert bizony szükség lehet rá. Bár az igazi szezonja ősztől-tavaszig tart, én a sapkához hasonlóan télen-nyáron tartok magamnál kesztyűt mikor túrázom. Jól jön mikor forró fémbögrét kell levenni a tűzről, de akkor is, mikor a dermesztő szélben ráfagyna a kezem a túrabotra…
Túrazokni
Fontos a „túra” előtag, ugyanis nem akármilyen zokni jöhet szóba. Felejtsd el a kényelmes, mindennapi pamut zoknikat! A túrazokni legyen technikai: párnázott, gyorsan száradó, kevert szálas modell, némi antibakteriális kezeléssel vagy ezüst szállal. A túrazokni alapanyaga általában poliészter, poliamid, viszkóz, elasztán, selyem, gyapjú változó arányban. Apróságnak tűnik ugyan, de a jól megválasztott zokni nagyban hozzájárul az élményekkel teli, vidám túranaphoz. Léteznek különféle kompressziós modellek is, ezek fokozzák a vérkeringést és a teljesítményt.
Tipp: Mindig legyen nálad váltás túrazokni a táskában! Egy túra közbeni zoknicserével felüdítheted a lábad és könnyebben telnek majd a kilométerek…
Kamásli
Ez az egyik legpraktikusabb túra kiegészítő: megvédi a túranadrágot és a bakancsot (vagy legalábbis annak felső részét) a kosztól, portól, sártól, víztől, latyaktól, kisebb mechanikai sérülésektől és használatával biztosan nem kerülhet kavics a cipődbe! Nem ázik át alatta a nadrág és mikor leveszed majd a túra végeztével, úgy fogod érezni, mintha kicseréltek volna! (Én mindenféleképpen valamilyen membrános pl. GORE-TEX®, eVent®, HyVent®, Texapore, ezáltal „vízálló-lélegző„ kamáslit ajánlok túrázáshoz.) Nem mellesleg, a természetből a civilizáció felé tartva, nem fogod ott hagyni a turistaút vendégmarasztalóbb részét az autóban vagy a tömegközlekedési eszközön, ami ugye szintén nem hátrány…
Útravalónak pedig az ismeretlen túrázó bölcsességét ajánlom figyelmedbe:
Nincs rossz idő, csak rossz felszerelés!”